Zamek Bolków

W XIII wieku, w miejscu gdzie trakty: wrocławski i legnicki łączyły się, wiodąc do Pragi, powstała handlowa osada zwana wtedy Gajem. Wkrótce potem na górującym nad nią wzgórzu wyrosło potężne zamczysko.

Jak oceniasz to muzeum?

Kliknij na gwiazdkę by ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 5

Oceń muzeum jako pierwsza/y!

Zamkowa 1
59-420  Bolków
woj. dolnośląskie

Budowę rozpoczął władca, o którym Jan Długosz pisał:

Mąż umysłu gwałtownego, dla swoich i obcych srogi, w sprośnych miłostkach z nierządnicą uwikłany aż do śmierci, mowę miał tak prędką i wadliwą, że często w słuchających śmiech wzbudzał. We wszystkim krzywymi chodzący drogami i w sądzeniu skory, zwykle bez rozeznania słuszności, zwłaszcza w sprawach gardłowych, wyrokujący, zwany był z tej przyczyny od wielu Srogim albo Rogatką, co w polskiej mowie znaczy człeka zuchwałego i jakby bodzącego rogami.

Bolesław II Rogatka, bo o nim mowa, nazywany również Srogim czy Cudacznym, solidnie zapracował sobie na miano czarnej owcy śląskich Piastów. Znacznie lepiej w pamięci potomnych zapisali się jego następcy, którzy rozbudowali warownię. Potężne kamienne mury z systemem obronnych bram i unikalną wieżą dziobową, tzw. wieżą ostatniej obrony, uczyniły z zamku najpotężniejszą ówcześnie śląską twierdzę, niezdobytą przez blisko 200 lat.

Kształt, w jakim zamek oglądamy dzisiaj, jest efektem renesansowej rozbudowy, dokonanej w poł. XVI wieku pod kierunkiem Jakuba de Pario, włoskiego architekta, który zaangażowany był również w prace przy Zamku Królewskim w Warszawie. Zmodernizowany zamek, z rozbudowanymi zewnętrznymi liniami fortyfikacji, z nowymi dziedzińcami i bastejami, przystosowanymi już do broni palnej, zajmował powierzchnię 7,6 tys. m. kw. i stał się jedną z największych budowli na Dolnym Śląsku.

Część wystawiennicza zamku mieści się w odrestaurowanym, renesansowym Domu Niewiast. Na pierwszym piętrze eksponowana jest wystawa stała pt. „Budownictwo Obronne Księstwa Świdnicko-jaworskiego”, natomiast na parterze prezentowane są wystawy zmienne. W przyziemiu warto zobaczyć od wieków nieużywany „loch głodowy”, który w czasach Rogatki nie cierpiał na brak lokatorów. Zamek w Bolkowie. Perła dawnego Księstwa Świdnicko-jaworskiego.

Skip to content