Ruiny Zamku Świny

Praski kanonik Komas, autor spisanej po łacinie Kroniki Czechów, to taki czeski odpowiednik naszego Galla Anonima. Już w 1108 r. wspominał on o grodzie Zwini in Poloniae, a bulle papieskie z 1155 r i 1245 r. wzmiankują o wojskowo-administracyjnym grodziszczu na pograniczu Śląska, przy trakcie wrocławsko-praskim.

Jak oceniasz to muzeum?

Kliknij na gwiazdkę by ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 7

Oceń muzeum jako pierwsza/y!

Świny 50
59-420  Świny
woj. dolnośląskie

Co najmniej od XIV wieku stał tutaj murowany zamek, którego centralną częścią była otoczona murem czterokondygnacyjna wieża mieszkalno-obronna, posiadająca wejście z opuszczaną kratą. Jednak – wedle legendy – początków grodu należy szukać już w VIII wieku. Ponoć w Roku Pańskim 712 rycerz Biwoj, gołymi rękoma pochwycić miał i ubić odyńca, który szarżował na bawiącą tu wówczas na łowach czeską księżniczkę Libuszę. W nagrodę za męstwo i odwagę, Libusza podarowała rycerzowi okoliczne ziemie i własną siostrę – Kassę – za żonę.

Herbem rodu stał się siłą rzeczy wizerunek pokonanego dzika, a syn, który narodził się ze związku Biwoja i Kassy, postawił w okolicy zamek… Tak oto Świny stały się siedzibą znacznego rodu Świnków, którego członkowie trwale – choć w bardzo różny sposób – zapisali się w polskiej historii. Najznamienitszym przedstawicielem Świnków był Jakub, arcybiskup gnieźnieński, bliski współpracownik Przemysła II i Władysława Łokietka, wybitny polityk i gorący orędownik zjednoczenia ziem polskich, zasłużenie nazywany architektem odrodzenia Królestwa Polskiego. Żyjący trzy wieki później Jerzy Wilhelm Legnicki był z kolei ostatnim księciem śląskiej linii Piastów i ostatnim męskim potomkiem całej dynastii. Jego ojciec myślał nawet o ubieganiu się o tron Polski, po abdykacji Jana Kazimierza.

Nic z tych planów nie wyszło. Jerzy Wilhelm zmarł już w wieku piętnastu lat, kładąc kres królewskiej dynastii Piastów, a po Świnkach pozostały jedynie te imponujące zamkowe ruiny, w których od kilku lat prowadzone są intensywne prace konserwatorskie i budowlane. Już teraz zamek przyciąga pięknym otoczeniem, bogatą historią i mnóstwem tajemnic, o których najlepiej posłuchać na miejscu.

Skip to content