Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze

Jelenia Góra. Otoczone zewsząd górami, leżące u zbiegu rzek: Bóbr i Kamienna, dolnośląskie miasto może pochwalić się jednym z najbardziej atrakcyjnych obiektów muzealnych w Polsce.

Jak oceniasz to muzeum?

Kliknij na gwiazdkę by ocenić

Średnia ocena 4.8 / 5. Ilość głosów: 4

Oceń muzeum jako pierwsza/y!

Matejki 28
58-500  Jelenia Góra
woj. dolnośląskie

Zbiory Muzeum Karkonoskiego liczą dziś ponad 60 tys. niezwykle różnorodnych obiektów. Na przykład ta tradycyjna chata sudecka. Stoi do dziś w miejscu, gdzie ją zbudowano. Sąsiadowała z budynkiem Muzeum, więc przy rozbudowie schowano ją pod szklanym dachem i udostępniono zwiedzającym.

Początki miasta sięgają ponoć czasów Bolesława Krzywoustego, a jego kolejne nazwy: Jeleni Hora, Hornšperk, Hirschberg, Mons Cervi, są świadectwem charakterystycznej dla każdego pogranicza wielokulturowości. Przez dziewięć wieków historii miasto doświadczało różnych kolei losu. Okresy dynamicznego rozwoju i prosperity przeplatały się z czasami mniej pomyślnymi lub wręcz tragicznymi, jak wojna trzydziestoletnia, pożary czy inne klęski żywiołowe.

W muzeum znajdują się ślady i pamiątki z różnych okresów, po wszystkich dawnych mieszkańcach miasta i regionu. Eksponaty archeologiczne i etnograficzne, militaria i elementy sztuki sakralnej, stroje, meble, instrumenty muzyczne, numizmaty, ozdoby, mapy, makiety i starodruki… To fascynująca podróż po dziewięćsetletniej historii.

Poczesne miejsce w Muzeum Karkonoskim zajmuje Stała Wystawa Szkła Artystycznego. To zrozumiałe, biorąc pod uwagę sięgające XV wieku tradycje sudeckiego szklarstwa. Znaleźć tu można pochodzące z XVII wieku szklanice, puchary i karafy, które wychodziły spod ręki osiadłych w okolicy saksońskich mistrzów szklarskich: klasycystyczne szkła dekorowane rytowaną panoramą Karkonoszy, Cieplic i Jeleniej Góry, secesyjne szkła trawione i malowane, geometryzowane wyroby w stylu art-deco i oczywiście współczesne kreacje najwybitniejszych polskich twórców szkła artystycznego. Licząca obecnie ponad 9 tys. obiektów kolekcja należy do najwyżej cenionych tak w Polsce, jak i w Europie. Muzeum Karkonoskie – ciekawe i przyjazne.

Skip to content