Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Duszniki-Zdrój. Znane i chętnie odwiedzane już od dwóch i pół wieku uzdrowisko zaprasza do Muzeum Papiernictwa. Tradycje papiernicze Dolnego Śląska sięgają XV wieku. Jednak ze stu działających tu przez lata młynów papierniczych pozostał już tylko ten dusznicki.

Jak oceniasz to muzeum?

Kliknij na gwiazdkę by ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 1

Oceń muzeum jako pierwsza/y!

Kłodzka 42
57-340  Duszniki-Zdrój
woj. dolnośląskie

Status muzeum może okazać się nieco zwodniczy dla odwiedzających, bo – owszem – mnóstwo tu eksponatów i wyczerpujących opisów, ale jeszcze więcej się dzieje! Młyn działa, a z sit zanurzanych w kadzi i odsączanych potem na specjalnych, chłonących wodę przekładkach, wciąż powstaje jedyny w swoim rodzaju papier czerpany.

Wystawa, która pozwala poznać historię produkcji papieru, pełna jest modeli różnych narzędzi i urządzeń, zabytkowych sit, arkuszy z filigranami i zabytkowej aparatury do pomiarów właściwości papieru. Ponoć to największa taka kolekcja na świecie. Bezcennym w skali świata zabytkiem jest również sam budynek papierni, w którym mieści się tutejsze muzeum. Bogato zdobiony obiekt jest jednym z najcenniejszych zabytków techniki.

Czas się sprawdzić! Technologia nie zmieniła się od czasów średniowiecza, więc możliwość samodzielnego wyczerpania swojej kartki papieru jest okazją zarówno do wyjątkowej eskapady w czasie, jak i do zdobycia cennej, niepowtarzalnej pamiątki.

A o tym, jakie cuda można tworzyć w dusznickim młynie, świadczą liczne artystyczne prace wystawione w muzealnej galerii. Średniowiecze średniowieczem, ale ekspozycję „Polski pieniądz papierowy” – prezentującą najcenniejsze polskie banknoty, emitowane od 1794 do 2017 r. – możemy poznawać z wykorzystaniem najnowszej techniki i multimediów. Muzeum Papiernictwa. Tu dużo się dzieje!

Skip to content