Skansen w Ochli

Ochla. Dawniej wieś ze średniowiecznym rodowodem, dziś południowe przedmieście Zielonej Góry. U stóp polodowcowych wzniesień, nad urokliwym leśnym źródliskiem, rozgościł się skansen architektury ludowej.

Jak oceniasz to muzeum?

Kliknij na gwiazdkę by ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 2

Oceń muzeum jako pierwsza/y!

Muzealna 5
66-006  Zielona Góra
woj. lubuskie

Etnografia to nauka opisująca kulturę ludową, grupy i zjawiska społeczne. Temu właśnie służy ekspozycja w zielonogórskim Muzeum Etnograficznym. W Ochli prezentowane są budynki z czterech sąsiadujących ze sobą regionów etnograficznych: wschodnie Łużyce, Dolny Śląsk, Zachodnia Wielkopolska i tzw. obszar środkowo-lubuski.

Na 13 ha powierzchni, w krajobraz składający się z lasów, łąk, pastwisk, pól i stawów wkomponowano typowy wiejski układ przestrzenny, z kuźnią, sklepem, karczmą i warsztatami rzemieślniczymi.

Oczywiście nie mogło zabraknąć lokalnego młyna i szkoły. To bardzo osobliwy skansen, odbiegający od tradycyjnych wyobrażeń o tego typu placówkach. Dwa z zabytkowych budynków są zamieszkane przez pracowników muzeum, którzy zajmują się m.in. uprawą winorośli, ziemniaków, lnu, zboża, hodowlą koni i owiec. Skansen w Ochli. To muzeum tętni życiem – o każdej porze roku. I zawsze dzieje się tam coś ciekawego.

Skip to content