Zamek Piastowski w Międzyrzeczu

Pierwsza wzmianka o Międzyrzeczu pochodzi z kroniki biskupa Thietmara z 1024 r., ale słowiańska osada obronna istniała tu już dwa wieki wcześniej. Położony u zbiegu Obry i Paklicy gród pełnił rolę ważnej strażnicy zachodnich granic państwa polskiego. Istniejący do dziś warowny zamek został wzniesiony w 1350 roku z rozkazu króla Kazimierza Wielkiego.

Jak oceniasz to muzeum?

Kliknij na gwiazdkę by ocenić

Średnia ocena 4.5 / 5. Ilość głosów: 2

Oceń muzeum jako pierwsza/y!

Podzamcze 3
66-300  Międzyrzecz
woj. lubuskie

Ekspozycja muzealna w zamku nie jest specjalnie bogata, ale urządzona w południowym bastionie izba tortur – robi odpowiednie wrażenie. Warto natomiast przyjrzeć się samej twierdzy. Wzniesiona na planie nieregularnego wieloboku z dwoma potężnymi bastejami, przez wieki należała do najlepiej umocnionych siedzib obronnych w całej Rzeczypospolitej.

O pierwszych polskich męczennikach z założonego – ponoć przez św. Wojciecha – klasztoru i o historii tego regionu więcej można dowiedzieć się w niedalekim Muzeum Ziemi Międzyrzeckiej. Jest tu unikatowa w skali światowej galeria wizerunków zmarłych dzieci, stanowiąca część kolekcji sarmackich portretów trumiennych szlachty międzyrzeckiej z XVII i XVIII wieku.

Prezentowane są również eksponaty pozyskane w wyniku prowadzonych przy zamku prac archeologicznych, ale również obrazy, starodruki, rzeźby sakralne, dorobek kulturalny i pamiątki po autochtonicznej ludności polskiej regionu międzyrzeckiego. Zamek Piastowski w Międzyrzeczu – zachodnia rubież Rzeczypospolitej.

Skip to content