Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu

Obrzeża Żagania usłane są grobami jeńców wojennych, którzy trafiali do okolicznych obozów jenieckich już od czasów napoleońskich.

Jak oceniasz to muzeum?

Kliknij na gwiazdkę by ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Oceń muzeum jako pierwsza/y!

Lotników Alianckich 45
68-100  Żagań
woj. lubuskie

Bitwa Narodów, wojna francusko-pruska, Wielka Wojna, Powstanie Wielkopolskie, w końcu II wojna światowa. W miejscu, gdzie hitlerowcy przetrzymywali niemal 50 tys. jeńców, powstało Muzeum Obozów Jenieckich.

Stalag VIIIC przeznaczony był dla podoficerów i szeregowych żołnierzy wojsk lądowych, Stalag Luft 3 – dla pilotów i członków załóg samolotów z USAAF (United States Army Air Forces) i brytyjskiego RAF-u (Royal Air Forces). W latach 1939-1945 więzieni tu byli żołnierze niemal wszystkich armii koalicji antyniemieckiej.

W nocy z 24 na 25 marca 1944 r. w Stalagu Luft 3 doszło do brawurowej ucieczki 76 jeńców. Po jedenastu miesiącach pracy, na głębokości 10 m wydrążyli 110 metrów tunelu. Tunel „Harry” był oświetlony, wentylowany, a urobek wywożono wagonikami po drewnianych szynach. „Harry” okazał się zbyt krótki. Z 76 uciekinierów, tylko trzem udało się zbiec. Pięćdziesięciu – w tym 6 Polaków – rozstrzelano na specjalny rozkaz Hitlera. Żagań – „taka jest droga do gwiazd”.

Skip to content