Muzeum Dyplomacji i Uchodźstwa Polskiego, bo to ono – od 2014 roku – jest posiadaczem tego unikatu, otrzymało kabinę w darze od Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Zbudowana z 87 segmentów połączonych 50 kilogramami śrub służyła kiedyś do tajnych rozmów pracownikom Konsulatu Generalnego w niemieckiej Kolonii. Dziś – jako część muzealnej wystawy – przyczynia się do upowszechniania wiedzy historycznej na temat polskiej dyplomacji i rządu polskiego na uchodźstwie, służby zagranicznej oraz losów żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie w trakcie i po zakończeniu II wojny światowej.
Jest to jedyna tego typu placówka w Polsce, która swe powstanie zawdzięcza Wandzie Poznańskiej, wdowie po Karolu Poznańskim, wieloletnim konsulu generalnym II RP w Paryżu i w Londynie. Darowiźnie Pani Konsulowej poświęcono jedną z głównych ekspozycji muzealnych. Zaaranżowano ją na podstawie fotografii dawnego mieszkania Państwa Poznańskich, a zabytkowe meble, rzeźby, przedmioty codziennego użytku niczym wehikuł czasu przenoszą zwiedzających w okres dwudziestolecia międzywojennego.
W przeszklonych gablotach prezentowane są gustowne bibeloty, a ściany zdobią liczne fotografie i obrazy z rodzinnej kolekcji Poznańskich. Większość z tych obrazów sygnowana jest przez uznane nazwiska, takie jak: Jan Piotr Norblin, Michał Płoński, Teofil Kwiatkowski, Julian Fałat, Teodor Axentowicz, Olga Boznańska, Włodzimierz Terlikowski, Leopold Gottlieb czy Feliks Topolski. Wystawę uzupełniają archiwalia polskiej służby dyplomatycznej i rządu na uchodźstwie.
Kolejna ekspozycja to wystawa pamiątek polskich emigrantów, weteranów II wojny światowej. Ale nie tylko. Znajdują się tu także eksponaty przekazane przez osoby, którym pojałtańska rzeczywistość uniemożliwiła powrót do rodzinnych stron. Domy wielu z nich znalazły się poza granicami Polski, a Ci, którzy mieli gdzie i do kogo wracać, często musieliby ryzykować życiem. Bogata i różnorodna jest ta kolekcja: odznaczenia, znaki rozpoznawcze, naszywki, mundury, archiwalne fotografie przedstawiające exodus polskich żołnierzy Armii Andersa i ich rodzin ze Związku Sowieckiego na Bliski Wschód, szlak bojowy polskich jednostek i losy cywilnych uchodźców, w tym dzieci rozlokowanych w obozach dla uchodźców na wszystkich niemalże kontynentach.