W roku 979 Mieszko I zdobył tutejszy gród i przyłączył go do państwa polskiego. W marcu 1945 r. w Kołobrzegu odnowiono Zaślubiny Polski z morzem, po zdobyciu go przez 1 Armię Wojska Polskiego. Te dwie daty z historii miasta stanowią chronologiczną klamrę, spinającą wystawę o ponad 1000 letniej historii polskiej wojskowości. Od średniowiecza do współczesności.
Broń drzewcowa, sieczna, kolna, obuchowa i strzelecka, uzbrojenie ochronne i najbogatsza w Polsce kolekcja umundurowania żołnierzy polskich z czasów obu wojen światowych. Uwagę przyciągają także: kolekcja odznaczeń wojskowych oraz zbiory dwudziestowiecznych militariów, z takimi rarytasami, jak polski karabin przeciwpancerny UR wz.35 czy legendarne już polskie pistolety VIS.
Warto obejrzeć również: inscenizację krwawych walk o „Festung Kolberg”, w których zginęło 1206 żołnierzy Wojska Polskiego, kolekcję mundurów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz niezwykle bogatą kolekcję broni strzeleckiej. Niepozorny, dwupłatowy „kukuruźnik” jest przedsmakiem tego, co można zobaczyć na zewnątrz. Na wystawie plenerowej prezentowane są samoloty różnego rodzaju pojazdy wojskowe, czołgi, ze słynnym T-34 na czele haubice, armaty, działa samobieżne a nawet wyrzutnia rakiet SCUD. Muzeum Oręża Polskiego – arsenał mocnych wrażeń!