Muzeum Archeologiczne w Krakowie

70 tysięcy lat – tyle liczy udokumentowana muzealnymi zbiorami historia ludzi na terenach dzisiejszej Małopolski. Pracowali, zdobywali pożywienie, walczyli, handlowali, jak my cenili ładne i praktyczne przedmioty. Z niektórymi z nich można stanąć twarzą w twarz. Ich rysy zostały zrekonstruowane naukowymi metodami na podstawie odnalezionych czaszek. Ziemia przechowała ich szczątki i okruchy codzienności. A dawni bogowie dbają o ich spokój. Bo i ich "poddanych" znajdziemy w tym niezwykłym miejscu.

Jak oceniasz to muzeum?

Kliknij na gwiazdkę by ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Oceń muzeum jako pierwsza/y!

Senacka 3
31-002  Kraków
woj. małopolskie

Kraków to doskonałe miejsce dla poznawania przeszłości. 70 tys. lat – tyle liczy udokumentowana muzealnymi zbiorami historia ludzi na terenach dzisiejszej Małopolski. Pracowali, zdobywali pożywienie, walczyli, handlowali, jak my cenili ładne i praktyczne przedmioty.

Z niektórymi z nich można stanąć twarzą w twarz. Ich rysy zostały zrekonstruowane naukowymi metodami na podstawie odnalezionych czaszek. Ziemia przechowała ich szczątki i okruchy codzienności. A dawni bogowie dbają o ich spokój (Bogowie starożytnego Egiptu). Jedenaście wieków przed Chrystusem, nad Górnym Nilem kwitł kult boga Amona-Re. Z tego okresu pochodzi sarkofag Nessy Chonsu. małżonki kapłana Amona z Karnaku, która jest częścią ekspozycji Bogowie Starożytnego Egiptu. Największym artefaktem jest sarkofag Aset-iri-khet-es z okresu dynastii Ptolemeuszy. Najstarszym – posążek siedzącego mężczyzny z okresu V dynastii sprzed 4,5 tys. lat.

W najniżej położonej części budynku znajdziemy najdawniejsze ślady historii tego miejsca. W tych murach więzieni byli m.in.: Ludwik Waryński, Michał Bałucki, Adam Chmielowski czyli późniejszy Brat Albert i Ignacy Daszyński. Zanim dawny kościół św. Marcina stał się ośrodkiem muzealnym, pełnił funkcję ciężkiego więzienia. Unikatową kolekcję tworzą Peruwiańskie zbiory inżyniera i podróżnika – Władysława Klugera. To nieliczne na świecie pamiątki po prekolumbijskich kulturach Moche, Chimu i Chancy.

Muzeum Archeologiczne w Krakowie – miejsce gdzie poznajemy swoją przeszłość. Muzeum Archeologiczne w Krakowie realizuje swoją misję od 1857 r. – pośredniczy między dawnymi społecznościami a współczesnym człowiekiem.

Skip to content