W sąsiadującej z biblioteką obszernej emporze wystawione są relikwie świętych: Krystiana i Teodora. Założona w średniowieczu biblioteka klasztorna należała do najsłynniejszych w tej części Europy. Do dziś zachowała się w niemal nienaruszonym stanie – w barokowym wystroju nadanym jej po pożarze w 1730 r.
Freski zdobiące sklepienie są dziełem Georga Wilhelma Neunhertza, a owo sklepienie zwane „szeptanym” zapewnia temu miejscu doskonałą akustykę. Szeptem można porozumieć się stojąc nawet w przeciwległych miejscach biblioteki. W podziemiach kościoła pochowanych jest pięć pokoleń śląskich Piastów. W gotyckim sarkofagu spoczywa książę żagańsko-głogowski Henryk IV Wierny.
W sali opackiej mieści się muzeum parafialne i galeria byłych opatów. Szczególną uwagę przyciągają dwie postaci: Opat Ludolf – budowniczy i założyciel tutejszej biblioteki i Opat Ignacy Felbiger – wielki reformator śląskiego szkolnictwa, autor elementarza dla polskich dzieci „Obiecadło”. Liczący niegdyś 10 tys. woluminów księgozbiór opactwa został w dużej części zrabowany przez Prusaków, ale wciąż znajduje się tu wiele cennych egzemplarzy, np. fragment Biblii z VIII wieku. Najcenniejszym obiektem zespołu klasztornego jest Kościół Wniebowzięcia NMP.
Dość surowa z zewnątrz świątynia, w środku olśniewa barokowym przepychem. Pierwotny, gotycki wystrój wnętrza albo uległ zniszczeniu w wyniku licznych pożarów i najazdów (m.in. husyckiego i szwedzkiego), albo został sprzedany w latach, kiedy świątynia katolicka zmieniła się w zbór protestancki. Renesansowy ołtarz Św. Trójcy pochodzi z XVI wieku, barokowy ołtarz główny z 1685 r, a dziesięć lat później powstały efektowne stalle w prezbiterium. Już w następnym wieku stalle ozdobiono osiemnastoma obrazami i taką samą liczbą figur przedstawiających biskupów. Do barokowego wystroju należy również rzeźbiony prospekt organowy z 1735 r.
Dzisiejszy renesansowo-barokowy wygląd wnętrz to zasługa licznych śląskich artystów i rzemieślników, m.in. Marcina Franza Młodszego z Legnicy, Johanna Bobera ze Świdnicy czy Christiana Konrada z Wrocławia. Opactwo w Żaganiu – wyjątkowe świadectwo znaczenia i roli, jaką klasztor odgrywał w dawnych wiekach. Zespół Klasztorny w Żaganiu – symbol znaczenia nauki i wiary.