Zamek w Mosznej

Nie trzeba jechać aż do Bawarii aby zobaczyć bajkowy zamek – niczym z czołówki Disneya. Wystarczy w opolskie, a konkretnie do Mosznej. Kilkusetletnie dęby i lipy, otaczające dawną posiadłość rodziny von Tiele-Winckler, szumiąc opowiadają tajemnicze historie związane z tym miejscem. O Templariuszach, którzy ponoć władali tymi dobrami w średniowieczu. O Białej Damie pojawiającej się każdego dnia w innej komnacie zamku albo o skromnym górniku spod Bytomia, którego wnuk został hrabią i panem tutejszych włości.

Jak oceniasz to muzeum?

Kliknij na gwiazdkę by ocenić

Średnia ocena 4 / 5. Ilość głosów: 5

Oceń muzeum jako pierwsza/y!

Zamkowa 1
47-370  Moszna
woj. opolskie

Dzięki fantazji i zasobności Tiele-Wincklerów jest co zwiedzać. 365 komnat i 99 wież to poważne wyzwanie nawet dla zwolenników ekstremalnych przygód. Nie tylko fantazji, ale i zmysłu praktycznego nie zbywało tutejszym hrabiom. Już na przełomie XIX i XX zamek wieku posiadał centralne ogrzewanie, system grawitacyjnej wentylacji pomieszczeń i bardzo praktyczny zespół wind osobowych i towarowych. Ale kto bogatemu zabroni?

Złoty Apartament mieścił kiedyś rodzinną sypialnię właścicieli zamku. Oryginalne wyposażenie, kominek, marmurowa wanna zapewniały i wciąż zapewniają tę wyjątkową odrobinę luksusu. A to dawna „poczekalnia” z ogromnym kominkiem i potężnym krużgankiem z drzewa sandałowego. O odnowienie zamkowej oranżerii zadbały rosnące w niej fikusy, które urosły tak bardzo, że… rozbiły dach. Fikusy przycięto, oranżerię odnowiono, a szmer fontanny i morze zieleni pozwalają się wyciszyć i zrelaksować.

Na lubiących wyzwania czekają dwie najwyższe pałacowe wieże. Trochę wysiłku i… Nagrodą jest przepiękna panorama okolicy i widok Gór Opawskich. Ktoś się chyba zapatrzył – na śmierć.

Skip to content