Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie

Jeśli ktoś wybiera się do Szreniawy, aby zobaczyć w Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego – ekspozycję na temat „genezy i rozwoju rolnictwa na ziemiach polskich od czasów Piasta Kołodzieja do współczesności” – na pewno znajdzie coś dla siebie.

Jak oceniasz to muzeum?

Kliknij na gwiazdkę by ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 2

Oceń muzeum jako pierwsza/y!

Dworcowa 5
62-052  Szreniawa
woj. wielkopolskie

Nudnawo i podręcznikowo brzmiące nazwy są jednak przepustką do intrygującej, interdyscyplinarnej przygody. Już tylko bardzo nielicznym rolnictwo kojarzy się wyłącznie z nawozem, widłami, wykopkami i sznurkiem do snopowiązałki. Wystarczy zajrzeć do klimatyzowanej kabiny nowoczesnego ciągnika rolniczego albo do pawilonów wystawienniczych w Szreniawie, aby przekonać się, że to bardzo zaawansowana technologicznie gałąź gospodarki i nawet o przeszłości opowiada w nowoczesny sposób.

Zmodernizowane wnętrza pawilonów, zaprojektowane przez młodych architektów, przyciągają śmiałymi, nowoczesnymi aranżacjami. Czy to mechaniczne wyposażenie olejarni, czy naczynia do wyrobu serów podpuszczkowych, czy aparatura do ochrony roślin – wszystkie ekspozycje robią piorunujące wrażenie. Dzieje rolnictwa, Rzemiosło, Uprawa roślin – 11 pawilonów kryje niejedną niespodziankę. ABC melioracji gruntów. Przemiany w mechanizacji upraw. Chów i hodowla zwierząt.

Gabinet weterynarza wygląda jak w rzeczywistości? Bo to prawdziwy gabinet w pawilonie hodowli, a świnia czeka pewnie na jakiś zabieg. To nie jest plan zdjęciowy „Strażników Galaktyki”, a jedynie pawilon paszoznawczy i uprawowy. Łodygi i włókna roślin, zatopione w wielkich menzurach, wyglądają naprawdę futurystycznie.

Każdy kolejny pawilon, każda kolejna ekspozycja przybliża jakiś ważny obszar związany z rolnictwem, z jego historią, przemianami i stanem obecnym. Spore zainteresowanie wzbudzają oczywiście wszelkiego rodzaju pojazdy, począwszy od dość tradycyjnych środków transportu z napędem dwunożnym lub czworonożnym, przez unikalną kolekcję Nys, Żuków, Warszaw, Syren i Tarpanów, które otrzymały nawet swój własny pawilon, podobnie jak nieco bardziej zabytkowe… powozy. Muzeum Rolnictwa w Szreniawie – jest co oglądać!

Skip to content