Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Roztoczańskiego Parku Narodowego w Zwierzyńcu

W otoczonym lasami Zwierzyńcu, na pograniczu zabytkowej części miasta i Roztoczańskiego Parku Narodowego, funkcjonuje wyjątkowa placówka. Chcąc w pełni i świadomie poznawać uroki roztoczańskiej przyrody warto odwiedzić Ośrodek Edukacyjno-Muzealny Parku. Roztoczański Park Narodowy to prawie 8,5 ha najcenniejszych przyrodniczo obszarów Roztocza Tomaszowskiego, głównie bukowych, jodłowych i grądowych lasów. To piękny, różnorodny i bardzo wrażliwy na cywilizacyjne zagrożenia ekosystem.

Jak oceniasz to muzeum?

Kliknij na gwiazdkę by ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 2

Oceń muzeum jako pierwsza/y!

Plażowa 3
22-470  Zwierzyniec
woj. lubelskie

Jesteśmy „W krainie jodły, buka i tarpana” i tak nazywa się wystawa stała, prezentująca 17 parkowych środowisk. „Rykowisko”, „Piramida torficzna”, „Brzeg morza kredowego”, „Puszcza zimą – drapieżnik i ofiara”…

Za pomocą multimediów i 11 dioram przeniesiemy się w miejsca niedostępne, zobaczymy zwierzęta i sytuacje, których raczej nie spotkamy w czasie samodzielnej wędrówki po leśnych szlakach. Pieczołowicie przygotowane scenografie i odpowiednio dobrane świetlno-dźwiękowe aranżacje tworzą niepowtarzalny spektakl.

Roztoczański Park Narodowy jest domem ponad tysiąca stu gatunków roślin, a jego faunę tworzy ponad trzy tysiące sześćset trzydzieści gatunków. To naprawdę stary las, a tradycje ochrony jego zasobów sięgają XVI wieku i czasów Ordynacji Zamojskiej. Symbolem Parku jest konik polski, w prostej linii wywodzący się od dzikich tarpanów. Ponad 400 rosnących tu drzew uzyskało status pomników przyrody.

Warto zajrzeć również do Florianki, do dawnej leśniczówki Ordynacji Zamojskiej. W zabudowaniach z 1830 r. odtworzono wygląd głównych pomieszczeń, przygotowano wystawę dotyczącą osady i jej mieszkańców, a w stodole umieszczono ekspozycję dawnego sprzętu rolnego i leśnego. Roztocze – piękne i naturalne.

Skip to content