Muzeum Pożarnictwa w Oseredku

Oseredek, gmina Susiec. Takiej atrakcji w okolicy nie uświadczysz! W rozbudowanej, staraniem gminy, strażnicy OSP udostępniono do zwiedzania kilkaset fascynujących eksponatów, składających się na Muzeum Pożarnictwa.

Jak oceniasz to muzeum?

Kliknij na gwiazdkę by ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 3

Oceń muzeum jako pierwsza/y!

Oseredek 123
22-672  Oseredek
woj. lubelskie

Pomysłodawcą i twórcą tego wspaniałego muzeum jest wieloletni Komendant Gminnego Związku OSP w Suścu Jan Łasocha. Zaczątkiem kolekcji było kilka starych sikawek i wycofanych z użytku motopomp, a dziś ekspozycja zajmuje ponad 300 metrów kwadratowych. Oprócz zawsze przyciągających uwagę wozów strażackich, znajduje się tu wszystko niezbędne do tej trudnej i niebezpiecznej służby, której celem jest ochrona ludzi i ich dobytku. To zajęcie tylko dla wybranych.

Najcenniejszym eksponatem w muzeum jest XIX-wieczny – pochodzący ze Lwowa – konny wóz strażacki, użytkowany przez tutejszych strażaków jeszcze w latach 50-tych XX w. A najbardziej zaskakującym? Chyba „baba ogniowa” i siekierołom, ale każdy eksponat wart jest uwagi. Motopompy, lance gaśnicze, hełmy , sikawki przenośne i… nieprawdopodobnie bogata kolekcja miniaturowych wozów strażackich.

Muzeum w Oseredku to nie tylko ekspozycja pokazująca i pielęgnująca strażackie tradycje. To również prężnie działająca placówka kulturalna z bogatym programem edukacyjnym i wystawienniczym. Oseredek w gminie Susiec – zapamiętać i odwiedzić!

Skip to content