Najważniejsze eksponaty prezentowane są na czterech wystawach stałych: Militaria, Wnętrza Mieszczańskie, Przyroda doliny Odry i Historia Nowej Soli. Broń biała, palna, artyleryjska, umundurowanie i wyposażenie wojskowe, makiety i modele. Sto czterdzieści eksponatów ukazuje ewolucję uzbrojenia i umundurowania – od czasów średniowiecza do końca XX wieku. Dawne meble, sprzęt oświetleniowy, zastawa stołowa, przybory kuchenne, stroje.
Wystawa „Wnętrza mieszczańskie” odtwarza trzy typowe pomieszczenia z przełomu XIX i XX wieku: gabinet pana domu – zwany czasem kancelarią, jadalnię i salonik pani domu. Nowa Sól uzyskała prawa miejskie w 1743 r. W oparciu o plany i projekty z tego okresu sporządzono makietę osiemnastowiecznego miasta, które z czasem stało się znaczącym ośrodkiem przemysłowym i przeładunkowym. Ciemną kartą w dziejach miasta są obozy pracy przymusowej i filia KL Gross-Rosen w czasie II wojny światowej.
Muzealny lamus to miejsce, gdzie wystawia się warte zobaczenia osobliwości: projektor kinowy, stary sprzęt rekreacyjny, dawne krawiectwo, mechanizmy grające, stare wagi, itp. Zaskakująco bogate są zbiory artystyczne muzeum, na przykład przyciągające wzrok i uwagę mozaiki ceramiczne. W osobnym budynku prezentowana jest wystawa „Przyroda doliny Odry”.
Część z blisko pięciuset eksponatów pochodzi jeszcze z przedwojennego Heimatmuseum. Są tu takie osobliwości, jak krąg wieloryba i strusie jaja, czy kolekcje egzotycznych motyli. Jednak głównym tematem wystawy są walory przyrodnicze Polski, ze szczególnym uwzględnieniem fauny i flory nadodrzańskiej. Chętni mogą na miejscu zweryfikować posiadaną – lub zdobytą już w muzeum – wiedzę. Muzeum Miejskie w Nowej Soli. Interdyscyplinarna lekcja historii.