Kościół w Klępsku

Klępsk w województwie lubuskim. Na wzgórzu, przy drodze z Babimostu do Sulechowa, stoi skromna świątynia. Drewniany kościół p.w. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny jest jednym z najcenniejszych polskich zabytków i został uznany za Pomnik Historii.

Jak oceniasz to muzeum?

Kliknij na gwiazdkę by ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 1

Oceń muzeum jako pierwsza/y!

66-111  Klępsk
woj. lubuskie
683851638

Budowla łączy w sobie elementy drewnianej konstrukcji zrębowej z konstrukcją szkieletową. A wewnątrz kryje się niezwykły skarb – niespotykana nigdzie indziej bogata polichromia.

Zbudowana w XIV wieku świątynia katolicka, dwa wieki później przeszła w ręce protestantów, aby po II wojnie światowej znów stać się katolicką. O wyjątkowości tego miejsca świadczy fakt zachowania – tak przez jednych, jak i drugich użytkowników – wcześniejszych elementów wystroju kościoła. A o najwyższych artystycznych i kulturowych walorach obiektu stanowi m.in. w pełni zachowana luterańska dekoracja malarska i snycerska wnętrza, obejmująca 120 scen figuralnych, czerpiących z Biblii.

W zabytkowej świątyni harmonijnie współistnieją pozostałe po protestantach: ambona z 1614 r., manierystyczna chrzcielnica z 1581 roku czy XVII-wieczna loża kolatorska oraz katolicki gotycki ołtarz z przełomu XIV i XV wieku. Wiele tu elementów będących niezwykłymi przykładami duchowej i kulturowej łączności średniowiecznej parafii katolickiej i jej protestanckich sukcesorów.

Kościół w Klępsku to materialne świadectwo wielonarodowej i wielowyznaniowej historii ziem polskich, których kolejni mieszkańcy przejmowali dorobek kulturowy oraz spuściznę materialną poprzedników, wzbogacając tym samym swoje dziedzictwo kulturowe.

Skip to content