Tarnowskie Góry – Miasto Gwarków. W tym mieście, bogatym w kruszce, wodę i zieleń biją źródła industrialnego Śląska. W Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach, wpisanej na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, rozpoczyna się Szlak Srebra i Wody.
Podziemny labirynt korytarzy, wyrobisk, sztolni i chodników ma łączną długość ponad 150 km. To pozostałości po dawnej Królewskiej Kopalni „Fryderyk”. Niektóre źródła podają, że srebro, ołów i cynk wydobywano tu już w 1714 r. Triasowe dolomity i wapienie obfitowały w srebronośne kruszce. Z tarnogórskiego srebra produkowano monety w dalekich Chinach, a cynk pokrywał w XIX wieku połowę światowego zapotrzebowania na ten surowiec.
Czterdzieści metrów pod powierzchnią ziemi, pośród pochodzących z XVIII i XIX wieku, zrekonstruowanych wyrobisk, biegnie fascynujący szlak turystyczny. Licząca 1740 metrów trasa prowadzi przez wykute w skale przodki górnicze i chodniki transportowe obok potężnych komór o wielkości od 500 do 2 tys. metrów kwadratowych. Poruszamy się po bokach wielkiego podziemnego trójkąta, łączącego szyby „Anioł”, „Żmija” i „Szczęść Boże”. Zwiedzaniu towarzyszą autentyczne odgłosy ciężkiej pracy gwarków, efekty zawału kopalnianego, jadących wózków i robót strzałowych.
Blisko 300-metrowy fragment trasy pomiędzy szybem „Szczęść Boże” a szybem „Żmija” można pokonać wyłącznie łodzią. To oczywiście jedna z najbardziej popularnych atrakcji dla zwiedzających – podziemne miasto gwarków. Innego rodzaju atrakcje czekają w budynku nadszybia Kopalni Srebra. Multimedialna wystawa przystępnie i widowiskowo prezentuje ciekawostki z tarnogórskich podziemi, w tym pierwszą maszynę parową na Górnym Śląsku. Bogata kolekcja takich maszyn znajduje się na zewnątrz, w przykopalnianym Skansenie Maszyn Parowych. Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach. Królewski kawał historii.