Muzeum Zabawek i Bajek w Toruniu

W 2013 roku małżeństwo toruńskich artystów postanowiło otworzyć Muzeum Zabawek i Bajek. Zbiory wciąż rosną, dziś liczą już ponad 1000 eksponatów, z których najstarsze mają już blisko 200 lat! Sporo tu unikalnych ciekawostek. Uwagę przykuwają m.in.: pierwszy model Barbie z 1959 r., egzotyczne, jawajskie kukiełki teatralne, oryginalne Krakowianki z przedwojennej fabryki Szrajera czy pochodzące z tego samego okresu kamienne klocki.

Jak oceniasz to muzeum?

Kliknij na gwiazdkę by ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 1

Oceń muzeum jako pierwsza/y!

Ducha Świętego 12
87-100  Toruń
woj. kujawsko-pomorskie

Muzeum mieści się w jednym, dużym pomieszczeniu, ale w żaden sposób nie utrudnia to dostępu do setek wyjątkowych eksponatów wystawionych na stołach, regałach i parapetach.

Czego tu nie ma! Oczywiście prymat wiodą lalki i misie, mnóstwo tu kolejek, samochodów i samochodzików. Klocki, gry planszowe, wózki i domki dla lalek, książki z bajkami… Do wyboru, do koloru, a każdy z eksponatów ma swoją własną historię. Ilu z nas wzdychało kiedyś do konika na biegunach, na którym można było ruszyć w świat marzeń i wyobraźni? Pamiętający czasy PRL-u dorośli z rozrzewnieniem pewnie wspomną własne wańki-wstańki, ołowiane żołnierzyki, książeczki z ruchomymi, papierowymi postaciami, czy bajki na przeźroczach.

Oswojonym z najnowszymi technologiami dzieciakom trzeba będzie natomiast wytłumaczyć na czym polegała atrakcyjność takich bajek i zabawek, czy też na czym polegała zabawa grą „Mózg elektryczny”. To może być spore wyzwanie dla dorosłych, ale i doskonała lekcja historii dla milusińskich.

Jeszcze więcej wspomnień wywołuje u odwiedzających specjalna wystawa archiwalnych fotografii ukazujących dzieciństwo minionych pokoleń, a dodatkową atrakcją jest możliwość wzięcia udziału w inspirowanych muzealną kolekcją warsztatach literackich i artystycznych albo w seansie starych bajek wyświetlanych na dawnych projektorach. Muzeum Bajek i Zabawek w Toruniu – to miejsce, które łączy pokolenia.

Skip to content