Muzeum Pogranicza w Działdowie

Ekspozycja stała działającego w Działdowie Muzeum Pogranicza rozmieszczona jest w dwóch zabytkowych budynkach odległych o ok. 350 metrów. W dawnym Zamku Krzyżackim mieści się wystawa – „Działdowo – miasto i ludzie dawnego pogranicza”. A w budynku Ratusza Miejskiego – „Interaktywna wystawa państwa Zakonu Krzyżackiego”.

Jak oceniasz to muzeum?

Kliknij na gwiazdkę by ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 1

Oceń muzeum jako pierwsza/y!

Zamkowa 12
13-200  Działdowo
woj. warmińsko-mazurskie

Chronologicznie uporządkowana wystawa w Zamku Krzyżackim obejmuje dzieje tutejszych ziem od czasów starożytnych, aż do połowy XX wieku. Ekspozycję rozmieszczoną na trzech kondygnacjach, na blisko 500 m kw. powierzchni, tworzą w przeważającej części oryginalne muzealia i archiwalia.

W kolejnych salach poznajemy m.in. najdawniejszą historię Działdowa, życie w średniowiecznym, gotyckim zamku, ówczesną higienę, medycynę i obyczaje kulinarne. Możemy przyjrzeć się wielkiej makiecie miasta i mapie z przełomu XVIII i XIX wieku. Oglądamy pokaźną kolekcję monet z okresu pięciu stuleci, replikę bombardy oraz zrekonstruowane zbroje: polską i krzyżacką, a dzięki multimediom możemy dowiedzieć się całkiem sporo na temat średniowiecznego uzbrojenia. Osobną salę poświęcono nowożytnym wojnom i bitwom toczonym w okolicach. Znajdziemy tam rekonstrukcję okopu z czasów I wojny światowej, z bitwy pod Tannenbergiem, którą niemiecka propaganda przedstawiała jako „rewanż za Grunwald” oraz wiernie odtworzone postaci uczestniczących w niej rosyjskich i niemieckich żołnierzy.

Fani militariów nie pominą również francuskiego umundurowania z czasów napoleońskich, a tym bardziej postaci polskich żołnierzy: „Hallerczyka” z Błękitnej Armii, piechura z 1939 r i żołnierza Korpusu Ochrony Pogranicza. W dużych szklanych gablotach prezentowane są również inne eksponaty pochodzące z czasów I i II wojny światowej oraz artefakty z Niemieckiego Obozu Zagłady Soldau, gdzie zamordowano kilkanaście tysięcy osób.

Wystawa w Ratuszu Miejskim poświęcona jest w całości historii państwa Zakonu Krzyżackiego. W kolejnych salach, w porządku chronologicznym, prezentowane są informacje na temat powstania i ekspansji państwa krzyżackiego, życia codziennego braci zakonnych, knechtów i zwykłych poddanych. Nie może zabraknąć również ekspozycji poświęconej technice wojskowej, taktyce i strategii rycerzy zakonnych. Osobna sala – pełna znakomitych multimediów – poświęcona jest bitwie pod Grunwaldem i schyłkowi państwa krzyżackiego, a w kolejnej sali – kinowej – prezentowane są trzy filmy dokumentalne związane z tematem wystawy.

Prawdziwa gratka – szczególnie dla młodych gości – czeka na poddaszu. Tam nie tylko wirtualnie, za pomocą specjalnych gogli, można zwiedzić działdowski zamek z XV wieku, czy obejrzeć sceny batalistyczne w formacie 3D. Odważni mogą dać przywiązać się do pręgierza czy zamknąć w zrekonstruowanej zamkowej celi.

Skip to content