Muzeum Stefana Żeromskiego w Nałęczowie

Nałęczów. Miasto-ogród. Z uroków tutejszego uzdrowiska chętnie korzystali znani pisarze, by wspomnieć tylko Prusa, Sienkiewicza czy Żeromskiego. Ten ostatni zbudował tu swój pierwszy własny dom, za honoraria otrzymane po wydaniu „Popiołów”.

Jak oceniasz to muzeum?

Kliknij na gwiazdkę by ocenić

Średnia ocena 4.8 / 5. Ilość głosów: 4

Oceń muzeum jako pierwsza/y!

Stefana Żeromskiego 8
24-140  Nałęczów
woj. lubelskie

Utrzymana w zakopiańskim stylu drewniana chata, z sosnowych bali kładzionych na zrąb, mieściła letnią pracownię pisarza, a od 1928 roku pełni funkcję biograficzno-literackiego muzeum.

Bogactwo i różnorodność ekspozycji jest zasługą Oktawii Żeromskiej, żony pisarza, która dwa lata po jego śmierci przekazała chatę, wszystkie znajdujące się w niej przedmioty i inne pamiątki po mężu na cele muzealne. Meble, bibeloty, pamiątki osobiste, pierwsze wydania dzieł Żeromskiego, działa sztuki i bogata korespondencja… Wszystko to należało kiedyś do pisarza i jego rodziny.

Miejsce pracy autora „Przedwiośnia” i „Ludzi bezdomnych” wygląda tak, jakby na chwilę tylko przerwał pisanie i wyszedł do parku rozprostować kości. Ściany pełne są rodzinnych fotografii, pejzaży, portretów i innych prac plastycznych autorstwa Oktawii Żeromskie i Jana Koszyc-Witkiewicza, który również zaprojektował ten dom. Wśród pamiętających czasy Żeromskiego buków, dębów i modrzewi znajduje się Mauzoleum Adasia Żeromskiego, jedynego syna pisarza, przedwcześnie zmarłego na gruźlicę. W miejscu powstałym poniekąd z „Popiołów” zadbano o ty, by wspomnienie o ich autorze nie stało się popiołem.

Skip to content