Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Uzarzewie

Łowiectwo to jedna z pierwszych umiejętności opanowanych przez człowieka. Muzeum Przyrodniczo-Łowieckie w Uzarzewie prezentuje ewolucję tej dziedziny aktywności ludzkiej od czasów najdawniejszych, kiedy było warunkiem przetrwania homo-sapiens, do czasów współczesnych, kiedy skupia się na ochronie gatunków zagrożonych wyginięciem i czuwaniem nad populacja zwierząt łownych.

Jak oceniasz to muzeum?

Kliknij na gwiazdkę by ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Oceń muzeum jako pierwsza/y!

Muzeum mieści się w XIX-wiecznym zespole pałacowo-parkowym. „Od kamienia do kuszy”, „Dawne i współczesne metody polowań”, „Broń i akcesoria”, „Salon myśliwski z początku XX wieku”, „Łowiectwo w sztuce”… Prezentowane w budynku pałacowym ekspozycje przybliżają różne aspekty łowiectwa i związanych z nim obyczajów oraz ich wpływ na sztukę malarską.

W sześciohektarowym parku z tysiącem drzew znajduje się również wozownia z wystawami uzupełniającymi zbiory z pałacu. Utrzymane w bajkowej konwencji „Cztery pory roku” są największą atrakcją dla najmłodszych. To część wystawy „Środowiska zwierząt łownych”, prezentującej przyrodnicze środowisko Wielkopolski. Składają się na nią m.in. wyjątkowa, licząca blisko 200 gatunków kolekcja ptasich jaj, ekspozycja ptaków zasiedlających wielkopolskie łowiska oraz przestrzenne dioramy prezentujące fragmenty naturalnego ekosystemu ptaków i ssaków w scenerii różnych pór roku.

Trzeci pawilon, ufundowany w 2010 r. przez Adama Smorawińskiego, przeznaczony jest w całości na wystawę eksponatów podarowanych muzeum przez tego znanego wielkopolskiego przedsiębiorcę i zapalonego myśliwego. Rozpoznawanie tropów i krótki quiz są niezłym wprowadzeniem do przyjrzenia się z bliska zwierzętom, którym lepiej nie przyglądać się z bliska w naturalnym otoczeniu. Na przykład tym, które tworzą tzw. wielką piątkę afrykańskich ssaków: lew, słoń, nosorożec, lampart i bawół. Tu znajduje się również kolekcja kilkudziesięciu papug oraz cieszące się dużym powodzeniem wśród zwiedzających egzotyczne trofea z czterech kontynentów. Muzeum w Uzarzewie. Ciekawa propozycja na Szlaku Piastowskim.

Skip to content