Chronologicznie uporządkowana wystawa w Zamku Krzyżackim obejmuje dzieje tutejszych ziem od czasów starożytnych, aż do połowy XX wieku. Ekspozycję rozmieszczoną na trzech kondygnacjach, na blisko 500 m kw. powierzchni, tworzą w przeważającej części oryginalne muzealia i archiwalia.
W kolejnych salach poznajemy m.in. najdawniejszą historię Działdowa, życie w średniowiecznym, gotyckim zamku, ówczesną higienę, medycynę i obyczaje kulinarne. Możemy przyjrzeć się wielkiej makiecie miasta i mapie z przełomu XVIII i XIX wieku. Oglądamy pokaźną kolekcję monet z okresu pięciu stuleci, replikę bombardy oraz zrekonstruowane zbroje: polską i krzyżacką, a dzięki multimediom możemy dowiedzieć się całkiem sporo na temat średniowiecznego uzbrojenia. Osobną salę poświęcono nowożytnym wojnom i bitwom toczonym w okolicach. Znajdziemy tam rekonstrukcję okopu z czasów I wojny światowej, z bitwy pod Tannenbergiem, którą niemiecka propaganda przedstawiała jako „rewanż za Grunwald” oraz wiernie odtworzone postaci uczestniczących w niej rosyjskich i niemieckich żołnierzy.
Fani militariów nie pominą również francuskiego umundurowania z czasów napoleońskich, a tym bardziej postaci polskich żołnierzy: „Hallerczyka” z Błękitnej Armii, piechura z 1939 r i żołnierza Korpusu Ochrony Pogranicza. W dużych szklanych gablotach prezentowane są również inne eksponaty pochodzące z czasów I i II wojny światowej oraz artefakty z Niemieckiego Obozu Zagłady Soldau, gdzie zamordowano kilkanaście tysięcy osób.
Prawdziwa gratka – szczególnie dla młodych gości – czeka na poddaszu. Tam nie tylko wirtualnie, za pomocą specjalnych gogli, można zwiedzić działdowski zamek z XV wieku, czy obejrzeć sceny batalistyczne w formacie 3D. Odważni mogą dać przywiązać się do pręgierza czy zamknąć w zrekonstruowanej zamkowej celi.