Muzeum Młynarstwa i Wsi w Ustrzykach Dolnych

W drodze nad Solinę albo na spacerze po bieszczadzkich połoninach warto zajrzeć do Ustrzyk Dolnych. Tuż przy obwodnicy bieszczadzkiej, w budynku dawnego młyna z początków XX wieku, mieści się Muzeum Młynarstwa i Wsi.

Jak oceniasz to muzeum?

Kliknij na gwiazdkę by ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 1

Oceń muzeum jako pierwsza/y!

Fabryczna 12
38-700  Ustrzyki Dolne
woj. podkarpackie

Chleb nasz powszedni. Zmieniają się czasy i mody żywieniowe, ale od tysięcy lat w takiej czy w innej formie, chleb wciąż jest podstawowym składnikiem naszego menu. Aby go upiec potrzebna jest mąka.

W muzeum, które powstało z inicjatywy Państwa Bożeny i Janusza Bałkotów, mamy możliwość zapoznać się z niełatwym wcale procesem mielenia zboża. Cztery kondygnacje, ponad 1000 metrów kwadratowych powierzchni i wyjątkowa ekspozycja. Jest tu jedna z nielicznych w Polsce kompletna linia do czyszczenia i mielenia zboża w młynach z silnikowym napędem. Zachowano oryginalne wyposażenie wnętrz młyna i zgromadzono wiele pochodzących z XIX wieku urządzeń młynarskich.

Po co młyn ma tyle pięter? Czym jest szmerglówka, a czym tryjer? Od czego zależy biel mąki? Jak powstawała mąka zanim wprowadzono te wszystkie maszyny i udogodnienia? Jaką rolę pełniły kiedyś koła młyńskie i dlaczego tak ważny był właściwy odstęp między nimi? Żadne pytanie nie pozostanie bez odpowiedzi.

Wiedzę zdobytą w teorii warto sprawdzić w praktyce. Chata Chlebowa to miejsce, gdzie chętni mogą sprawdzić swoje umiejętności w zakresie samodzielnego przygotowania i pieczenia. Do wyboru, do koloru: proziaki, rogaliki, kapuśniaczki i bułeczki z kaszą gryczaną. A jeśli nie wyjdzie? Pod czujnym okiem gospodarzy, komuś na pewno się uda. Muzeum Młynarstwa w Ustrzykach Dolnych.

Skip to content