Bazylika Jana Pawła II w Wadowicach

Długoletni pontyfikat św. Jana Pawła II sprawił, że charakterystyczny kościół w Wadowicach stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków świata. Neobarokową, bogato ornamentowaną fasadę zdobią postaci Matki Bożej w otoczeniu patronów kościoła powszechnego: św. Piotra i św. Pawła. To rzeźby dłuta Zygmunta Langmana. Rzeźby, hełm wieży i charakterystyczny portyk wejściowy z balkonem są rezultatem przebudowy frontu kościoła, wykonanej pod koniec XIX wieku. W niszach po obu stronach wejścia – postaci patronów Polski: św. Stanisława i św. Wojciecha.

Jak oceniasz to muzeum?

Kliknij na gwiazdkę by ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 3

Oceń muzeum jako pierwsza/y!

pl. Jana Pawła II 1
34-100  Wadowice
woj. małopolskie

Wadowicka świątynia, jak symboliczna klamra, spina czas życia Tego, który podniósł ją do godności Bazyliki Mniejszej i pamięć o Nim. W strzeżonej przez symbolicznych „szwajcarów” kaplicy, zwanej „papieską”, złożone są relikwie św. Jana Pawła II. W czasach szkolnych Karol Wojtyła codziennie modlił się przed cudownym obrazem MB Nieustającej Pomocy.

W kaplicy Świętego Krzyża, z wizerunkiem Ukrzyżowanego Chrystusa, złożono relikwie: św. Ojca Maksymiliana Marii Kolbego, zamęczonego przez Niemców w położonym opodal KL Auschwitz, św. Szymona z Lipnicy, patrona umiłowanego przez Karola Wojtyłę Krakowa oraz św. Ojca Pio, którego polski Papież wyniósł na ołtarze.

Herbem papieskim zwieńczono również pięciokolumnową szafę 27-głosowych organów. W kaplicy Świętej Rodziny, przy tej barokowej chrzcielnicy, 20 czerwca 1920 roku ochrzczono przyszłego Namiestnika Stolicy Piotrowej.

Skip to content