Muzeum Historii Twierdzy Świnoujście

Świnoujście. Wyspa Uznam. Północno-zachodni kraniec Polski. W II połowie XIX wieku zbudowano tu pruską fortecę nadbrzeżną, strzegącą wejścia do portu. To Fort Zachodni – jeden z czterech tworzących niegdyś Twierdzę Świnoujście.

Jak oceniasz to muzeum?

Kliknij na gwiazdkę by ocenić

Średnia ocena 1 / 5. Ilość głosów: 1

Oceń muzeum jako pierwsza/y!

Jachtowa 1
72-600  Świnoujście
woj. zachodniopomorskie

Jednokondygnacyjna reduta, zbudowana na planie czworoboku, mieści obecnie Muzeum Historii Twierdzy. Fort Zachodni to wyjątkowy w skali europejskiej nadmorski obiekt forteczny. Oryginalne XIX wieczne elementy konstrukcyjne ciężkiej baterii nadbrzeżnej, poddane modyfikacjom w kolejnych przebudowach, składają się na militarną „perełkę architektoniczną”.

Prezentowana w fortecy ekspozycja powstała w dużej mierze z przedmiotów znalezionych w okolicy lub w samym forcie. Działa, miny morskie, torpedy, wyrzutnie rakiet i bomb głębinowych prezentowane są głównie w plenerze. Część muzealna ujęta jest w czterech działach tematycznych: „Czasy pruskie XIX i XX wieku”, „Okres międzywojenny i II wojna światowa”, „Zimna wojna” oraz „Historia portu wojennego i eksponaty wraków” stanowią kapitalne, wyczerpujące świadectwo historii garnizonu i tutejszych fortyfikacji. Umundurowanie, broń strzelecka, przedmioty i elementy wydobyte z wraków okrętów, w tym z ciężkiego krążownika Kriegsmarine – „Lützow”, oryginalna torpeda z U-boota oraz zbiór unikalnych niemieckich pocisków rakietowych z okresu II wojny światowej… Będzie co oglądać i o czym opowiadać…

Cały – otoczony fosą wodną – fort zajmuje ok. 2 ha powierzchni, z czego ok. 1/3 stanowią zabytkowe kazamaty forteczne z XIX wieku. Podziemny korytarz komunikacyjny łączy hale dawnych komór amunicyjnych i pomieszczeń magazynowych. Twierdza, pod osłoną której wyruszał w kierunku Westerplatte pancernik Schleswig-Holstein, została opuszczona czwartego maja 1945 r. Muzeum Twierdzy Świnoujście – raj dla wszystkich fanów militariów.

Skip to content