Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Stargardzie

Stargard na Pomorzu Zachodnim. To jedno z najstarszych miast w Polsce, trudno więc, by nie miało swojego muzeum. Udokumentowane początki miasta sięgają XII wieku, a początki osadnictwa jeszcze sześciu wieków wstecz.

Jak oceniasz to muzeum?

Kliknij na gwiazdkę by ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 2

Oceń muzeum jako pierwsza/y!

Rynek Staromiejski 2-4
73-110  Stargard
woj. zachodniopomorskie

Ekspozycja muzealna skoncentrowana jest jednak na historii Stargardu po II wojnie światowej. Wystawa planszowa „Dzień po dniu… Stargard 1945-1989” to zapis zwyczajnych i niezwyczajnych chwil z życia miasta i jego mieszkańców. Życie codzienne, wielka polityka, urbanistyka i mieszkańcy – to tylko część tematów poruszanych na tej wystawie.

Przy okazji można trafić na „Muzealne Spotkania z Przeszłością”. „Dzieje aptekarstwa pomorskiego” to z kolei historia sięgająca XV wieku. W kolekcji najstarszych zabytków pomorskich aptek znajdują się naczynia ceramiczne, butelki kamionkowe na wody mineralne oraz stylowe, eklektyczne meble z 1889 roku, pochodzące z apteki „Pod Złotą Gwiazdą”.

Wystawę „Stargard – miejsce z historią” można obejrzeć w Bastei. W niegdysiejszej części fortyfikacji miejskich prezentowana jest bardzo nowoczesna, multimedialna ekspozycja dotycząca historii miasta – od średniowiecza do lat 20. XX wieku. Na czterech kondygnacjach prezentowanych jest ponad 300 artefaktów i około 1000 rycin, map i archiwaliów. Każdy poziom, to odrębna grupa tematyczna: „Religia, sztuka sakralna i nauka”, „Miasto i Samorząd. Rzemiosło i handel”, „Wojna i pożoga w XVII wieku” i w końcu „Miasto u progu nowoczesności”. Jest co zwiedzać!

Skip to content