Budowla łączy w sobie elementy drewnianej konstrukcji zrębowej z konstrukcją szkieletową. A wewnątrz kryje się niezwykły skarb – niespotykana nigdzie indziej bogata polichromia.
Zbudowana w XIV wieku świątynia katolicka, dwa wieki później przeszła w ręce protestantów, aby po II wojnie światowej znów stać się katolicką. O wyjątkowości tego miejsca świadczy fakt zachowania – tak przez jednych, jak i drugich użytkowników – wcześniejszych elementów wystroju kościoła. A o najwyższych artystycznych i kulturowych walorach obiektu stanowi m.in. w pełni zachowana luterańska dekoracja malarska i snycerska wnętrza, obejmująca 120 scen figuralnych, czerpiących z Biblii.
W zabytkowej świątyni harmonijnie współistnieją pozostałe po protestantach: ambona z 1614 r., manierystyczna chrzcielnica z 1581 roku czy XVII-wieczna loża kolatorska oraz katolicki gotycki ołtarz z przełomu XIV i XV wieku. Wiele tu elementów będących niezwykłymi przykładami duchowej i kulturowej łączności średniowiecznej parafii katolickiej i jej protestanckich sukcesorów.
Kościół w Klępsku to materialne świadectwo wielonarodowej i wielowyznaniowej historii ziem polskich, których kolejni mieszkańcy przejmowali dorobek kulturowy oraz spuściznę materialną poprzedników, wzbogacając tym samym swoje dziedzictwo kulturowe.