U stóp królewskiego zamku w Chęcinach, przy drodze krajowej S7, znajduje się jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc na ziemi świętokrzyskiej. Działający od 1977 r. Park Etnograficzny w Tokarni jest główną częścią Muzeum Wsi Kieleckiej.
Efektownie i z rozmachem odtworzono w nim dawne krajobrazy wsi i miasteczek różnych części Kielecczyzny, dzieląc ekspozycję na 6 arcyciekawych sektorów tematycznych. Przechadzając się wśród różnego rodzaju obiektów trafimy i do miejscowej świątyni, i do małego miasteczka, i do zagrody nadwiślańskiego rybaka, i do dawnej wsi świętokrzyskiej.
Perełką kolekcji obiektów sakralnych jest modrzewiowy kościół szpitalny p.w. Matki Bożej Pocieszenia z Rogowa z 1763 roku, z obrazem Matki Boskiej. Kościół w skansenie jest wciąż czynnym obiektem sakralnym – w pełni funkcjonalnym. Podobne wrażenie sprawia budynek czteroklasowej Powszechnej Szkoły Publicznej z Wólki Szczygiełkowej, który jest jakby wciąż gotowy na przyjęcie uczniów oraz urządzona w dawnej organistówce z Bielin apteka z własnym laboratorium. Oprócz butli, buteleczek, flakonów po medykamentach znajdziemy tam również pojemnik na pijawki. Wnętrza wielu budynków wypełniają sprzęty i narzędzia, które służyły dawnym mieszkańcom regionu: w życiu codziennym, przy uroczystościach rodzinnych od święta w pracy w chwilach radosnych i w chwilach smutnych.