Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu tworzy grupa 72 obiektów mieszkalnych, gospodarczych, przemysłowych i sakralnych, które uzupełniają elementy tzw. małej architektury. Charakterystyczna dla Mazowsza wieś rzędowa rozpościera się na 50 hektarach wyjątkowego parku etnograficznego, który funkcjonuje wedle ludowego kalendarza tradycyjnych polskich świat i zwyczajów.

Jak oceniasz to muzeum?

Kliknij na gwiazdkę by ocenić

Średnia ocena 4 / 5. Ilość głosów: 4

Oceń muzeum jako pierwsza/y!

Narutowicza 64
09-200  Sierpc
woj. mazowieckie

Niespełna 40 km na północ od Płocka znajdziemy jeden z najbardziej sielskich polskich krajobrazów. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu tworzy grupa 72 obiektów mieszkalnych, gospodarczych, przemysłowych i sakralnych, które uzupełniają elementy tzw. małej architektury.

Charakterystyczna dla Mazowsza wieś rzędowa rozpościera się na 50 hektarach wyjątkowego parku etnograficznego , który funkcjonuje wedle ludowego kalendarza tradycyjnych polskich świat i zwyczajów. Nietypowa, ośmioboczna Kaplica z Dębska pochodzi z XVII wieku. Wedle legendy zbudowano ją w miejscu, gdzie pojawiał się obraz Maryi. Z I poł. XVIII wieku pochodzi trójnawowy, drewniany Kościół z Drążdżewa, służący pierwotnie jako „kaplica myśliwska”. Świątynia sąsiaduje z zespołem parkowo-dworskim z Bojanowa. Wnętrza tchną XIX-wieczną atmosferą polskiego szlacheckiego dworu Zasławka, Korczyna, Sarbinowa.

Skansen w Sierpcu wciąż się zmienia – jak pory roku. Warto zostać tu kilka dni i poddać się naturalnemu biegowi rzeczy i spraw. Warto odnaleźć kwintesencje polskiego mitu o naszej przeszłości.

Skip to content