Co łączy posąg Stojącego Buddy z Bamian, samolot myśliwski Hawker Hurricane i statek Kolumba „Santa Maria”? Arkady Fiedler – a precyzyjnie rzecz ujmując – Ogród Kultur i Tolerancji, który stanowi część muzealnej ekspozycji Pracowni Arkadego Fiedlera.
W Ogrodzie zgromadzono modele rzeźb i obiektów istotnych dla rozwoju dawnych kultur i cywilizacji. Model myśliwca i statku flagowego odkrywcy Ameryki wykonano w skali 1:1. Z piramidą nie przesadzano. Skala 1:23 plus posąg warującego sfinksa, robią wystarczające wrażenie na zwiedzających. Prezentowane w plenerze eksponaty składają się na mapę podróży słynnego pisarza, stąd wielka olmecka głowa z Meksyku, posąg walecznego wodza plemienia Dakota – Szalonego Konia, czy replika słynnych Moai z Wyspy Wielkanocnej.
Szczególną estymą darzył pisarz Amerykę Południową, czego wyrazem jest osobna ekspozycja: „Tajemniczy Świat Indian”, prezentowana w specjalnie zaadaptowanych do tego podziemiach. Do zwiedzania zapraszają pospołu Montezuma z Cortezem. Prekolumbijskie cywilizacje upadły, ale tubylcy i tak mieli szczęście, że stali się częścią Imperium Hiszpańskiego budowanego na asymilacji podbitych ludów, a nie ekspansji Anglosasów, eksterminujących Indian Ameryki Północnej.
Pasję do podróżowania i do przyrody zaszczepił młodemu Arkademu jego ojciec, Antoni. „Uczył mnie kochać rzeczy takie, obok których inni ludzie przechodzili obojętnie” – wspominał pisarz. Może właśnie ta umiejętność sprawiła, że jego książki, opisujące podjęte wyprawy, cieszyły się ogromną popularnością. Przetłumaczono je na 23 języki i wydano w łącznym nakładzie ponad 10 mln egzemplarzy. Od 1974 roku Muzeum w Puszczykowie przekazuje kolejnym pokoleniom czytelników dziedzictwo pisarza: poznawać ludzi, uczyć szacunku dla innych kultur i obyczajów, opiewać piękno przyrody.