„Młynarstwo wodne w dorzeczu Pilicy” i wciąż działający, zbudowany w 1925 r. młyn wodny przeniesiony wraz z całym wyposażeniem ze wsi Kuźnica Żerechowska. Typowy nadpilicki ogród. Ule i kłody bartne, z których pozyskiwano miód w okolicznych lasach i… najważniejsze dobro każdej rzeki – woda.
Niebieskie Źródła – wyjątkowej urody krasowe zjawisko Nadpilicza. Rzeki były świadkami pięknych i trudnych chwil naszej historii, a ich nurt skrywa wiele tajemnic przeszłości, które czekają na swoich odkrywców.
Wojenne trofea Pilicy to okazała kolekcja pozostałości po ostatniej wojnie. Upamiętniono tu również jeden z najbardziej popularnych polskich seriali o załodze czołgu Rudy 102. Skansen Rzeki Pilicy jest pełen niezmiernie ciekawych, czasem niesamowitych i unikalnych eksponatów. Stacyjka – zwana „reymontowską” – to zbudowany w 1896 r. budynek poczekalni kolejowej z przystanku Czarnocin, na trasie kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Przydrożny krzyż spod Sulejowa – zbudowany z armatniej lufy i łusek pocisków artyleryjskich. Carska toaleta ze Spały z ekspozycją na temat rybołówstwa… i tajemniczy budynek zwany BROGIEM, z kolekcją kajaków.