Wąchock – urokliwe miasteczko nad Kamienną, leżące u wrót dawnej Puszczy Świętokrzyskiej. Większość kojarzy je z sołtysem, który doczekał się tu nawet pomnika, a tylko niewielu z zabytkowym Opactwem Cystersów.
Zbudowany na przełomie XII i XIII wieku klasztor jest jednym z najpiękniejszych przykładów architektury romańskiej Polsce. Wąchockie opactwo stało się istotnym ośrodkiem rozwoju tych ziem. Dzięki cystersom rozwijała się kultura, nauka i medycyna. Ślady tej działalności – elementy romańskie czy ceramikę z klasztornej manufaktury – zobaczyć można w Muzeum Ojców Cystersów. Opowieści o surowej regule zakonnej, to nie legendy. Wspaniałym pomnikiem kultury jest pochodzący z XIII w. romański kościół św. Floriana. Cysterska architektura zachwyca poprawnością proporcji i dyskretnym akcentowaniem podziałów horyzontalnych.
Opactwo Cystersów w Wąchocku to nie tylko jeden z najważniejszych obiektów na europejskim szlaku kulturowym, ale również ważne miejsce pamięci. Mieści się tu Muzeum Walki o niepodległość Narodu Polskiego powstałe w oparciu o wyjątkowy dar ks. ppłk Walentego Ślusarczyka, przekazany podczas obchodów 800-lecia opactwa w Wąchocku. Ksiądz Ślusarczyk przez wiele lat zbierał historyczne pamiątki, które tworzą obecnie ekspozycję stałą tego wyjątkowego muzeum. Te eksponaty robią wrażenie. Są tu ślady historii i prochy tych, którzy ją tworzyli. Dziedziniec i mur klasztorny przed kościołem to miejsce gdzie powstał Panteon Pamięci Podziemnego Państwa Polskiego 1939-1945.
Opactwo w Wąchocku założyli cystersi z opactwa Morimond, którego nazwa wywodzi się z łacińskiego „mori mundo” – umrzeć dla świata. Szczęśliwie ani oni nie odcięli się od świata, ani nie pozwalają umrzeć pamięci o tych, którym jest ona należna