Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie

Częstochowa i Jasna Góra to miejsca szczególnie bliskie Janowi Pawłowi II. Czy może być lepsze miejsce na założenie muzeum jego imienia?

Jak oceniasz to muzeum?

Kliknij na gwiazdkę by ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 7

Oceń muzeum jako pierwsza/y!

Jagielońska 67/71
42-200  Częstochowa
woj. śląskie

Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego papieża Polaka, gdyby nie było Jasnej Góry.

Te słowa Jana Pawła II, wdzięczność za dar zdrowia i ogromny szacunek do polskiego Papieża sprawiły, że Pan Krzysztof Witkowski utworzył tę nowoczesną placówkę.

Ta największa na świecie kolekcja rozpoczęła się od 365 numizmatów. Dziś liczy ponad 11 tys. eksponatów! A dzięki staraniom właściciela wciąż przybywają nowe. Do najcenniejszych należą relikwie pierwszego stopnia „Ex Sanguine sancti”, czyli relikwie krwi.

Prezentowane w muzeum pamiątki Pontyfikatu Jana Pawła II, to jednak przede wszystkim monety – ponad 2000 z 83 krajów i medale – jest ich prawie 8 tysięcy i pochodzą ze 127 krajów świata. Monety eksponowane są w porządku chronologicznym, według daty i państwa emitenta. Wśród wybijanych na różne okazje medali największą grupę stanowią tzw. medale rocznicowe, bite przez watykańską mennicę dla upamiętnienia kolejnych lat pontyfikatu.

To „żywa” wystawa, tak jak żywe są słowa i nauka św. Jana Pawła II. Przypominają o nich fragmenty filmów, fotografie, rzeźby, ikony… i osobiste pamiątki związane z Ojcem Świętym. Pełno tu ciekawostek kolekcjonerskich. Warto zobaczyć kopię Biblii Gutenberga, repliki pierścienia, pastorału, stuły, szat liturgicznych i nieodebraną nigdy piuskę papieską. Muzeum Monet i Medali. Tu dzielą się pięknem i piękną pamięcią. Tu dzielą się piękną pamięcią o pięknym Polaku. O wielkim Polaku!

Skip to content