Muzeum Kultury Szlacheckiej w Kopytowej

Leżąca niedaleko Krosna Kopytowa to, oczywiście, Małopolska, a nie Wileńszczyzna, ale ten fragment mickiewiczowskiej strofy trafnie oddaje klimat i wygląd dworku, mieszczącego dziś Muzeum Kultury Szlacheckiej.

Jak oceniasz to muzeum?

Kliknij na gwiazdkę by ocenić

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Oceń muzeum jako pierwsza/y!

Kopytowa 1
38-459  Kopytowa
woj. podkarpackie

Drewniany, osiemnastowieczny dwór w Kopytowej zbudowany został na fundamentach dawnego cysterskiego folwarku klasztornego, w układzie dwutraktowej amfilady. Obecny wygląd udało się osiągnąć po dekadzie prac konserwacyjnych. Wielka w tym zasługa jego obecnych właścicieli.

Intencją Pana Andrzeja Kołdera, twórcy muzeum, było odtworzenie tradycyjnego siedliska dworskiego, z zachowaniem – w jak największej części – autentycznej zabytkowej substancji obiektu. Przyjrzyjmy się uważnie symbolicznym zbiorom muzeum w Kopytowej. Śladom dawnej świetności wielonarodowej Rzeczypospolitej, obrazom naszych bohaterów narodowych, ale i rzeczom codziennego użytku, które tak wiele mówią o naszej przeszłości.

A potem należy udać się do królestwa piernika, czyli do ukrytej w średniowiecznych, piwnicznych murach Piekarni Kopytowskiej. Można obejrzeć zgromadzone tu eksponaty, ale znacznie lepiej skorzystać z piernikowych warsztatów rękodzielniczych i samodzielnie zadbać o chwilę słodkiej i pachnącej satysfakcji. Zapraszamy do Kopytowej, gdzie „Brama na wciąż otwarta przechodniom ogłasza, że gościnna i wszystkich w gościnę zaprasza”.

Skip to content