Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu

Na stałej wystawie zapoznać się można z przeszłością królewskiego Radomia, obejrzeć relikty murów miejskich i makietę średniowiecznego miasta. Ozdobą zbiorów jest najbogatsza w Polsce ekspozycja obrazów Jacka Malczewskiego.

Jak oceniasz to muzeum?

Kliknij na gwiazdkę by ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 1

Oceń muzeum jako pierwsza/y!

Rynek 11
26-600  Radom
woj. mazowieckie

Jacek Malczewski. Ten znamienity przedstawiciel polskiego symbolizmu był autorem około 2000 obrazów i niezliczonej ilości szkiców i rysunków. Zwany jest ojcem symbolizmu w polskim malarstwie.

Mocno przyczynił się do odrodzenia romantycznej tradycji w polskiej sztuce. Był uczniem Adolfa Dygasińskiego i Jana Matejki, inspirował się twórczością wielkich poetów romantyzmu oraz pracami Artura Grottgera.

Do dziś zachowało się niespełna 1200 obrazów Malczewskiego, z czego w stałych zbiorach radomskiego muzeum znajdziemy jego 45 obrazów olejnych, 13 akwareli i pasteli oraz 55 rysunków i 2 szkicowniki. Jest to 4. co do wielkości kolekcja dzieł Malczewskiego w kraju. Ekspozycja wzbogacona jest dziełami użyczonymi przez właścicieli prywatnych oraz wypożyczonymi z innych muzeów.

Ale Malczewski to tylko część ekspozycji… GALERIA MALARSTWA POLSKIEGO to Gerson i Matejko, Gierymski i Fałat, Wyczółkowski i Mehoffer, Boznańska i Witkiewicz… Młoda Polska, impresjonizm, kapizm, formizm, modernizm, awangarda. Malarstwo pejzażowe, portrety, martwa natura – łącznie 64 prace ilustrujące rozwój polskiego malarstwa XIX i XX.

I na tym nie koniec, bo muzeum to nie tylko malarstwo, ale także prawdziwe historie prawdziwych ludzi. KOLEKCJA RODZINY PINNO – pięć pokoleń, blisko 200 lat historii Radomia i zawarta w ponad tysiącu eksponatów opowieść o losach rodziny radomskich przedsiębiorców z rodziny Pinno.

Skip to content