Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku

Wnętrze pałacu wiernie oddaje oryginalny układ pomieszczeń i ich wyposażenia z czasów, kiedy mieszkali tu Sienkiewiczowie. Wszystkie meble i przedmioty w gabinecie stanowiły własność pisarza, a poczesne miejsce wśród nich zajmuje biurko, przy którym powstawała powieść „W pustyni i w puszczy”. W różnych pomieszczeniach znajduje się galeria portretów rodzinnych.

Jak oceniasz to muzeum?

Kliknij na gwiazdkę by ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 3

Oceń muzeum jako pierwsza/y!

al. Lipowa 24
26-067  Oblęgorek
woj. świętokrzyskie

Rodzinne i towarzyskie życie mieszkańców Oblęgorka skupiało się w sąsiadującym z gabinetem, przestronnym, pełnym światła salonie. Reprezentacyjny komplet obitych amarantową tkaniną mebli wydaje się wciąż czekać na przybycie gości. Podobnie jak Pan Sienkiewicz, którego wizerunek spogląda z portretu Kazimierza Pochwalskiego. Stylowe urządzenie jadalni tworzą m.in. – pochodzące z posagu pierwszej żony pisarza – dębowy stół z krzesłami oraz jesionowy kredens.

Na parterze pałacyku znajdują się również zrekonstruowane pomieszczenia palarni i sypialni autora Trylogii. Husarska zbroja stoi na straży wejścia do części biograficzno-literackiej muzeum – na piętrze oblęgorskiego pałacyku.

Nowoczesna multimedialna wystawa pozwala usłyszeć dźwięki poloneza i skrzypienie pióra, a na ścianie zobaczyć słowa listu Henryka Sienkiewicza. W tej części wystawy umieszczono również pokaźny zbiór różnorakich pamiątek, w tym, oczywiście, medal Komitetu Noblowskiego.

Unikatowe eksponaty tworzą niepowtarzalny charakter tej części muzeum. Odpowiedź na pytanie: Ouo vadis? – daje dostęp do ukrytego miejsca, pełnego pamiątek po podróżach Sienkiewicza. Obok Paderewskiego, Dmowskiego i Piłsudskiego, Henryk Sienkiewicz był tym, który najbardziej przyczynił się do odrodzenia Polski po latach zaborów. On tego odrodzenia nie doczekał, ale na zawsze zapisał się w sercach Polaków.

Skip to content