Muzeum Gazownictwa w Paczkowie

Słynący średniowiecznymi tradycjami Paczków zaprasza do bardzo nowożytnego muzeum. W zrewitalizowanym kompleksie dawnej miejskiej gazowni można poznać historię wykorzystania błękitnego paliwa.

Jak oceniasz to muzeum?

Kliknij na gwiazdkę by ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 1

Oceń muzeum jako pierwsza/y!

Pocztowa 6
48-370  Paczków
woj. opolskie

Zwiedzanie Muzeum Gazownictwa warto zacząć od wnętrza zabytkowego zbiornika gazu z 1902 roku. Ten kolos, o pojemności 600 metrów sześciennych, zaadaptowany został na wystawę największej europejskiej kolekcji gazomierzy. To bardzo bogata ekspozycja, prezentująca zarówno pochodzące jeszcze z końca XIX wieku gazomierze wyprodukowane przez firmy Kromschroder i Elster, jak i najnowsze produkty polskich wytwórców. Gaz zasilający miasto produkowany był tu, na miejscu, za pomocą tych właśnie specjalnych urządzeń do przetwarzania węgla.

Ekspozycja plenerowa na dziedzińcu gazowni to nie mniej unikatowa kolekcja pomp tłokowych, silników gazowych i sprężarek. Dziedziniec oświetlany jest oczywiście za pomocą energii uzyskiwanej z gazu. W latach 30. XX wieku aż 85% gospodarstw domowych w Paczkowie było podłączonych do zasilania gazowego.

Lampy, piecyki łazienkowe, ogrzewacze wody, czy kuchenki nie robią już pewnie na nikim specjalnego wrażenia… w końcu „wszyscy wiemy jak ugotować wodę na gazie”. A czy wiemy jak na nim zagrać? W Paczkowie wiedzą. Po wizycie w Muzeum Gazownictwa, określenie „aria na gazie” nie będzie kojarzyć się już tylko i wyłącznie z niezbyt wprawnym śpiewaniem. Równie dużym zaskoczeniem mogą być gazowe lokówki, żelazka czy ekspresy do kawy.

Korzystając z dobrodziejstw błękitnego paliwa, warto pamiętać, że towarzyszy nam ono na co dzień od ponad 100 lat. W Muzeum Gazownictwa to prawdziwa skarbnica wiedzy o gazie, o jego wytwarzaniu i wykorzystaniu.

Skip to content