Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli

Wielkie inwestycje II Rzeczypospolitej niektórzy traktowali w kategoriach cudu. Jeden wydarzył się w Gdyni, a drugi tu – w Stalowej Woli. Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego jest pierwszą w Polsce instytucją muzealną, poświęconą historii gospodarczej Polski.

Jak oceniasz to muzeum?

Kliknij na gwiazdkę by ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 2

Oceń muzeum jako pierwsza/y!

Hutnicz 17
37-450  Stalowa Wola
woj. podkarpackie

Oryginalna aranżacja wnętrz wystawowych pozwala nie tylko oglądać, ale i uczestniczyć w przedstawianych procesach, albo wręcz inicjować je. Niezwykła historia COP prezentowana jest w niezwykły sposób. Blisko 800 unikalnych eksponatów, filmy z narratorami, multimedialne quizy i strefy interaktywne pokazują fenomen tego społeczno-gospodarczego przedsięwzięcia – najbardziej śmiałej w historii koncepcji uprzemysłowienia Polski – oraz ogrom włożonej w to pracy i stojących za tym ludzi. A przy tym wszystkim bawią i uczą.

Można spróbować zmienić koło w samochodzie, albo zamienić się w architekta, albo w strażaka, albo w hutnika Można zobaczyć wnętrze martenowskiego pieca, o którym śpiewała przed laty grupa „Perfect”. Albo założyć okulary VR i wznieść się w przestworza w kabinie samolotu szkolnego PWS 26. Melchior Wańkowicz nazwał COP – ogniskiem siły, a nowoczesny polski przemysł zbrojeniowy powstał na zbudowanym tu fundamencie.

Nowatorstwo w projektowaniu i w produkcji pozwalały powstawać tu konstrukcjom zaliczanym do najlepszych na świecie, by wspomnieć tylko legendarne już pistolety „VIS” czy karabiny przeciwpancerne „Ur”. Na najwyższym piętrze muzeum zrekonstruowano typowe dla stalowej Woli z tamtych lat wnętrza. Miasto rosło i rozwijało się wraz z przemysłem. Parafrazując słowa wygłoszone na uroczystym otwarciu muzeum w Stalowej Woli: „To muzeum jest o Nas, o Naszych dziadkach, rodzicach, o Naszej przeszłości. Z tego muzeum możemy być dumni”.

Skip to content