Stanisław był śpiewakiem operetkowym oraz popularnym aktorem teatralnym i filmowym, związanym głównie ze śląskimi scenami. Kostiumy przygotowane przez Barbarę „grały” w najważniejszych polskich filmach i serialach. Nóż w wodzie, Faraon, Ziemia obiecana i Noce i dnie były nawet nominowane do Oskara, a któż nie pamięta Rzeczpospolitej babskiej, Perły w koronie czy monumentalnej Królowej Bony. Każde z nich było – w swoim fachu – gwiazdą pierwszej wielkości, a przy tym byli ujmującymi, serdecznymi ludźmi i wspaniałą parą.
Znajomi Państwa Ptaków wspominają, że do ich domu przychodziło się bez specjalnego zaproszenia. Jedni wpadali, by się bawić, śpiewać albo pozować do zdjęć, drudzy by swobodne dyskutować o sztuce, a jeszcze inni, by słuchać anegdot lub – nie całkiem świadomie – stać się bohaterami nowych. Wystawa w apartamencie przy ul. Kopernika stara się uchwycić i przekazać klimat tamtych spotkań, aby wspominać lub wyobrażać sobie, jak to mogło być.
Dwupoziomowe mieszkanie, z wewnętrzną klatką schodową, zachowało oryginalną formę i układ pomieszczeń. Pierwsze piętro ma charakter reprezentacyjny. Poczesne miejsce zajmuje w nim salon z jadalnią i przestronna kuchnia z balkonem. Druga kondygnacja to strefa prywatna, pomieszczenia służbowe oraz duży salon kąpielowy. Wielki hall wyróżnia się imponującymi schodami oraz neorenesansowym sufitem z gipsowych kasetonów.
Zadbano o spójność i najdrobniejsze szczegóły. Sypialnia wyposażona jest w antyki w stylu Ludwika XVI. Ekspozycja przedstawia artystyczną karierę Stanisława Ptaka i efekty wybitnego talentu plastycznego Barbary Ptak. Pełno tu pamiątek rodzinnych, dyplomów, odznaczeń i statuetek, a w gablotach pracowni Barbary Ptak można podziwiać wiele różnorodnych projektów jej autorstwa. Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków, miejsce gdzie oddycha się sztuką.