Dom Długosza – Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu

Muzeum posiada bardzo cenne zbiory z zakresu malarstwa, rzeźby sakralnej, tkaniny, drobnej plastyki oraz elementów wystroju architektonicznego, jak również sztuki zdobniczej, ceramiki, kolekcji mebli, numizmatyki i archeologii. Każdy odnajdzie tu coś dla siebie, coś, co szczególnie go interesuje, a wspólnym mianownikiem tych wszystkich eksponatów jest związana z nimi przeszłość Polski.

Jak oceniasz to muzeum?

Kliknij na gwiazdkę by ocenić

Średnia ocena 5 / 5. Ilość głosów: 1

Oceń muzeum jako pierwsza/y!

Długosza 9
27-600  Sandomierz
woj. świętokrzyskie

Obowiązkiem jest naszym pamiątki przeszłości z pietyzmem następnym pokoleniom przekazać… Ta intencja towarzyszyła powołaniu Muzeum Diecezjalnego w Sandomierzu, które działa od 1902 r. Powstało z inicjatywy ks. Józefa Rokosznego z myślą o sprawowaniu opieki nad zabytkami narodu, i Kościoła, i ku pokrzepieniu serc Polaków żyjących pod zaborami. Od 1937 r. jego siedzibą jest późnogotycki Dom Długosza.

Swobodna ekspozycja eksponatów w różnych salach oddawać miała patriotyczno-dydaktyczny sens wystawy i była realizacją zamysłu twórcy muzeum. Dzięki temu wizyta w muzeum jest nieskrępowaną wyprawą w głąb naszych dziejów. Jest to swoiste muzeum muzealne, które zachowało ducha polskiego kolekcjonerstwa XIX wieku, gromadzenia i wystawiania – pozornie bez ładu i składu – kolekcji, znalezisk i eksponatów w miarę ich pozyskiwania.

W 2017 r. Dom Długosza został wpisany na listę pomników historii. W jego wnętrzach pielęgnuje się ślady wielkiej przeszłości Polski, ważne dla teraźniejszości i dla przyszłości.

Skip to content